JEŽEK BĚLOBŘICHÝ

Bydlení

Jako bydlení pro ježečka je vhodný plastový box, terárium, nebo například bývalé akvárium o minimálních rozměrech cca 60x40x30 cm. Nám se osvědčily boxy z IKEI o rozměrech 57x39x28 cm/45litrů (ty používáme na odstavená mláďata a menší ježečky) a 78x56x44 cm/130litrů (ty máme pro napářené samičky, maminy s malými a velké ježky). Ježek nesmí být v kleci s mřížemi! Trpí na průvan a mohl by zemřít.

Do rohu je potřeba umístit napáječku nebo misku s vodou (misku nedoporučuji - bude hned plná hoblin). Napáječka by měla být dostatečně velká (my používáme 300 ml). Dále do boxu umístíme podestýlku (nejlepší jsou bezprašné hobliny nebo měkká podestýlka pro kočky značky Asan, která je vhodná pro alergiky), keramickou nebo kameninovou misku na žrádlo a domeček ( ten dáváme jen do velkých boxů, v malých boxech je to ideální pomůcka k útěku). Domeček může být dřevěný zakoupený ve zverimexu, nebo postačí třeba rozpůlený plastový kbelík. I ježek si rád zaběhá na kolotoči, ten však musí být dostatečně velký (s průměrem aspoň 26 cm) a musí mít plnou běhací plochu (ne šprušle!).


Potrava

Ježci jsou hmyzožravci, proto je dobré zařadit jim do jídelníčku také živý hmyz. Ježky krmíme granulkami pro koťata (ověřila se nám značka Brit-konkrétně Premium Cat kitten a Applaws), moučnými červíky, kuřecím masem a vařeným vajíčkem. Granule podáváme každý den, moučné červíky 2-3x týdně, kuřecí maso a vajíčko 1x týdně. Nesmíme zapomenout na přiměřené dávkovaní! Ježci rychle tlousnou. 

Můžeme podávat také ovoce a zeleninu, teda alespoň to tvrdí někteří chovatelé. My ji ale nedáváme. 
Avšak je pár určitých potravin, které jsou pro ježky jedovaté anebo jim nedělají dobře.
Těmi jsou: citrusy (příliš kyselé), sušené ovoce (může se přilepit na zoubky nebo na patro), dále ořechy a semena, hroznové víno a rozinky (po požití velmi malého množství můžou nastat střevní potíže, průjem, křeče a selhání ledvin), ananas, avokádo (obsahuje nebezpečný toxin). Ze zeleniny je to česnek, cibule, pažitka, syrová mrkev, paprika a rajčata (jedovatá jsou zrníčka uvnitř). 
Dále zde patří čokoláda a BHA (butylhydroxyanisol) BHT (butylhydroxytoluen), název vypadá krkolomně, to ano. Tyto látky nejsou nic jiného než konzervanty, které se přidávají do granulí a jsou pro ježečka nebezpečné. Proto je dobré se před koupí granulí podívat, zda tyto látky neobsahují.


Rozmnožování

Samičku k samečkovi můžeme připustit jakmile bude mít váhu více jak 300 gramů a dosáhne minimálně 6 měsíců věku. První mláďata je však nutno mít do 1 roku věku samičky, pak může být porod komplikovaný, protože už může mít samička pevně srostlou pánev a mláďata by nemusela projít ven. V nejlepším případě by to skončilo císařským řezem, v nejhorším smrtí samičky a samozřejmě i mláďat.

Březost trvá v průměru 35 dnů (extrémně 33-50 dnů). Mláďata se rodí 2-4, avšak může jich být i značně více, u větších samiček se běžně rodí kolem 5-8 mláďat, výjimečně i 10. 

Po porodu musí samice sníst placenty, aby se jí začalo tvořit mléko. Pokud toto neudělá je velká pravděpodobnost, že mláďata uhynou a samice je sežere.

Miminka se rodí holá, slepá. Několik hodin po porodu se jím začínají tvořit bodlinky, které jsou všechny bílé. Kolem 10 dne se bodlinky zbarvují a jde vidět i maska. Mezi 18-25 dnem otevírají očka. Jakmile vidí, začínají se toulat po boxu a sami začínají baštit granulky. Kolem 5-6 týdne je samice odstavuje. Odebrání od matky je vhodné v 6-8 týdnu.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky