CUY MORČE

Již na první pohled se Cuy morče liší od běžného morčete svou velikostí. Dorůstá váhy 2kg a více (tuto váhu by mělo mít v 9 měsících). Do Evropy byla Cuy morčata přivezena z Jižní Ameriky v 80.letech jako exotičtí mazlíčci. V Jižní Americe, hlavně v oblasti And, kde místí obyvatelé nemají možnost chovat hospodářská zvířata, se stalo Cuy morče běžnou součástí jídelníčku. Tento trend se postupem času dostává i k nám. Velikostí se dá srovnat s králíkem a tak si jej lidé s chutí připraví k obědu. 

Cuy morče se chová jako klasické morče, avšak potřebuje více prostoru. První připuštění samičky by mělo proběhnout okolo 4. měsíce věku morčete. Kdyby připuštění proběhlo později, mohla by samička podlehnout porodu (do 12. měsíců dojde k srůstu pánevních kostí). Březost trvá stejně jako u klasických morčat a to 63-72 dní. Mláďata se rodí osrstěná, s plně vyvinutým chrupem a otevřenýma očima. Mláďata Cuy morčete pohlavně dospívají dříve a to ve 3. týdnech věku. Proto je důležité za včasu oddělit samičky od samců. 

Mohou se vyskytnout genetické vady, které však nejsou nijak nebezpečné a nevadí při registraci ani při výstavách. 

Polyadaktylie - mnohoprstost - genetická chyba, která někdy provází Cuy morčata - jsou to prsty navíc, zcela vyvinuté a plně funkční, mohou se vyskytnou u předních i zadních nohou.

Atavismus - paspárky - prsty bez kosti s drápkem - mohou odpadnout samy v ranném věku zvířete, ale pokud ne, doporučuje se je nechat odstranit kvůli možnému poranění způsobené zatržením či odtrhnutím (například podvázáním).


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky